Tarz Sahibi Bir Eve Sahip Olabilmenin Yolları

Tarz sahibi bir evde oturmak için mutlaka bir iç mimarla çalışmak gerekmiyor. Siz de sosyal medyada fotoğraflarda rastlayıp hayran kaldığınız ya da dergilerde gördüğünüz harika bir çizgisi, tarzı olan bir evde yaşayabilirsiniz. Evinizin stilini değiştirmek istiyor, yepyeni bir görünüm hayal ediyorsanız bu yazımız sizin için…

Stil

Evin stili sizi anlatmalı, sizden parçalar taşımalı, yaşam tarzınıza ve ruhunuza uygun olmalı. Yaşam biçiminize en yakın, kullanım alışkanlıklarınıza en elverişli stili seçmelisiniz. Modern Stil, İskandinav Stili, Eklektik Stil, Country Stil, Minimalist Stil, Akdeniz Stili…

Tarz Sahibi Bir Eve Sahip Olmak İçin Tavsiyeler
Tarz Sahibi Bir Eve Sahip Olmak İçin Tavsiyeler

Öncelikle hangi tarzda nasıl bir ev hayal ediyorsunuz? Bu aşamada iyi düşünüp, en doğru kararı vermelisiniz. Eğer detaylar üzerinde düşünüp bir karar versiyseniz ve bu işe bir bütçe ayırabiliyorsanız, gözlerinizi kapatıp hayalinizdeki evi gözünüzün önüne getirin. İşte stiliniz belirlendi!

Kullanım Alanlarınızı Genişletin

Hatırlarsınız, eskiden salonlar sadece misafirler içindi ve misafirlik harici girmek kesinlikle yasaktı. Temizlenir, düzeltilir, sadece misafirden misafire kapısı açılırve hatta kilitlenirdi. Vitrinde bulunan biblolar, kristal bardaklar, minik dekoratif eşyalara dokunarak oyun oynayabildiğimiz kaçamak zamanlar en keyifli anlarımızdı.
Artık ne mutlu ki böyle kurallar yok. Misafirler için saklanan yemek takımları varlığını hala sürdürse de, evinizin önce sizi mutlu etmesi gerekiyor.

Bu bakış açısıyla aile boyu konforu hissedeceğiniz, yalnız yaşıyorsanız da öncelikle sizi rahat ettirecek mobilyaları seçmelisiniz.

Evde var olan eşyalarınızdan kullanılmayan, sadece dekoratif amaçlı alınmış, çok yer kaplayan işlevsiz parçaları elden çıkararak evinizi genişletebilir, hareket alanınızı rahatlatabilirsiniz.

Zeminde Açık Renk

Eviniz istediğinizden daha küçükse renk oyunlarıyla olduğundan daha büyük göstermeniz mümkün. Zeminde koyu parke ve taş döşemelerini tercih etmemeniz iyi olur. Aynı malzemeyi bütün mekanda devam ettirmeniz de yararlı olacaktır. Eğer döşemeniz koyu renkse ve değiştirme imkanınız yoksa halılarınızı açık renklerde seçmelisiniz.

Duvarlar

Evinizi olduğundan daha büyük göstermek için açık renklere yönelmeniz yararlı olur. Gün ışığından az faydalanabildiğiniz bir eviniz varsa ışık alan duvara asacağınız bir ayna ile gelen ışığı kolayca artırabileceğiniz gibi odaya fazladan derinlik kazandırmış olursunuz.

Tarz Sahibi Bir Eve Sahip Olabilmeniz İçin Öneriler
Tarz Sahibi Bir Eve Sahip Olabilmeniz İçin Öneriler

Duvarlarınızı seçtiğiniz tarza göre boya, taş kaplama ya da birbirinden renkli duvar kağıtlarıyla kaplayabilirsiniz. Evinizin havasının nasıl da bir anda değiştiğine siz de inanamayacaksınız.

Sizi Yansıtacak Bir Sanat Eseri

Ruhunuzdan izler taşıyan, zevkinizi yansıtacak bir tablo ya da resim… İster bir sokak sanatçısı yapmış olsun, isterseniz yakın bir arkadaşınızın hediyesi, ya da çok değerli bir tablo hiç fark etmez. Duvarınızda yer bulur bulmaz nasıl da güçlü bir etki yarattığını göreceksiniz.

Mobilyalar

Ev dekorasyonu deyince ille de bir iç mimara, yeni eşyalara gerek yok. Küçük bir bütçeyle de elinizdeki mobilyaları farklılaştırarak, yepyeni bir görünüme sahip eşyalara kavuşabilirsiniz.

Mobilyalarınızı kendiniz boyayabilir ya da bu işi yapan uzman kişilere boyatabilirsiniz. Kanepe ve koltuklarınızın kumaş ve cilalarını değiştirerek farklı bir hava yaratabilirsiniz. En az bir mobilyanızı diğerlerinden farklı ve kontrast bir renkte seçerek de değişiklik yapabilirsiniz.

Tarz Sahibi Bir Ev İçin Öneriler
Tarz Sahibi Bir Ev İçin Öneriler

Aksesuarlar

Evin stilini yansıtan ve bütünleyen en önemli şeylerden biri de aksesuarlar. Stil sahibi bir ev tasarlarken, bütünsel bir yaklaşım izlemeli ve diğer seçimlerinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Birbirinden farklı ve sonsuz seçenekteki hazır ya da el emeğinizle kendinizin de yapabileceği aksesuarlarla dilediğiniz etkiyi yaratmanız mümkün.

Pratik Yöntemlerle Tarz Sahibi Bir Evine Sahip Olma
Pratik Yöntemlerle Tarz Sahibi Bir Evine Sahip Olma

Aydınlatmayı Es Geçmeyin

Evinizde öne çıkarmak istediğiniz yerler için sayısız seçenekteki aydınlatma elemanlarından yararlanabilir, evinizdeki ışığı dekoratif anlamda da arttırabilirsiniz.

Pratik Yöntemlerle Tarz Sahibi Eviniz Olsun
Pratik Yöntemlerle Tarz Sahibi Eviniz Olsun