Ofiste Performansı Artıran Renkler

İş hayatının getirmiş olduğu uzun saatler boyunca çalışma zorunluluğu dolayısıyla günümüzün çoğunu ofislerde geçiriyoruz. Günün ilk ışıklarıyla başlayan bu rutin, çoğumuz için geç saatlere kadar yoğun bir şekilde sürüyor. Bu yüzden çalışanlar artık ofislerini de en az evleri kadar önemsiyor. Gün boyunca pek çok işe bölünüyoruz ve dikkatimiz de ne yazık ki kolayca dağılıyor. Ayrıca rekabetçi çalışma yaşamı koşullarında performans ve verimlilik işveren kadar çalışanlar için de oldukça önemli. Dolayısıyla, konsantrasyonu yüksek tutmak, enerjiyi düşürmemek oldukça önemli.

Tek düze dizayn edilmiş ofisler çalışanları mutsuz ediyor. Özellikle işleri proje üretmek, moda, reklam, pazarlama, tasarım, metin yazmak vb. yaratıcılık gerektiren iş kollarında çalışan profesyoneller için ofislerdeki fiziksel şartlar daha da önem kazanıyor. Şirketler artık personellerine sadece maddi olarak değil, çalışırken manevi olarak da keyif alabilecekleri, yaratıcılıklarını üst düzeyde tutacak ofisler tasarlamak için adeta birbirleriyle yarışıyor.

Ofiste Dikkatinizi Ve Performansınızı Arttıracak Renkler
Ofiste Dikkatinizi Ve Performansınızı Arttıracak Renkler

Peki ofisteki renkler çalışanların psikolojisini etkileyebilir mi? Bu sorunun cevabı kesinlikle evet… Birbirinden özel renkler ve objelerle oldukça şık ve performansı arttıracak ofisler yaratmak hiç de zor değil!

Psikologların Önerilerine Kulak Verin

Psikologlar da ofislerin sadece ciddiyetin hakim olduğu masa, sandalye ve bilgisayarlardan ibaret mekanlar olarak görülmeyip; etkileşimin yüksek olduğu, üretkenliği besleyen, başarıya götüren yerler olarak görülmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Tek düze, rastgele, düşünülmeden seçilen renklerin çalışanların fiziksel sağlığını dahi olumsuz yönde etkilediğini, renk çeşitliliğinin faydalı olduğu görüşünü savunuyorlar.

Ofiste Dikkat Arttıran ve Enerji Veren Renkler
Ofiste Dikkat Arttıran ve Enerji Veren Renkler

Ofislerde sürekli aynı tonda renklerin kullanılmasının algıda seçiciliği azalttığı, yaratıcılığı da olumsuz yönde etkilediği belirtilmiş. Bunun yerine çalışanlar arasında küçük bir araştırma ile sevdikleri renklerin bulunması ve bu doğrultuda ofislerin renklendirilmesi düşünebilir.

Yine psikologlar renklerle ilgili genellemelerin çok da doğru olmadığı kanısında. Örneğin mavi renk genel anlamda sakinleştirici bir etkiye sahipken, boğulma tehlikesi geçirmiş birisi için ise, bilinçaltında ona bu olayı anımsatacağından aynı etkiyi yaratmayacaktır. Dolayısıyla renk konusu aslında çok daha kişisel ve derinlemesine incelenebilecek genişlikte de bir konudur.

Bu yazımızda hangi renkler yaratıcılığı ve konsantrasyonu arttırır, hangi renkler dikkat dağıtır, maksimum bir verimlilik için renklerden nasıl yararlanabilirsiniz bu başlıklara değindik.

Beyaz

Beyaz enerjiyi dağıtır, gözü yormaz, dinlendirir ve sakinleştirici özelliği vardır. İş ortamında istikrarı sağlar. Pastel tonlarla birlikte kullanıldığında mükemmel bir görünüm elde edilir, konsantrasyonu maksimum seviyeye çıkarır. Daha canlı (turuncu, kırmızı) renklerle birlikte kullanıldığında ise ortamın enerjisini arttırır. Sade ve şık bir ofis için beyazla birlikte pastel duvarlar harika bir seçim olacaktır.

Ofiste Beyaz Renkler
Ofiste Beyaz Renkler

Yeşil

Yeşil, doğanın en güzel rengi… Huzur verir, iyi hissetmeyi sağlar. Dikkati yoğunlaştırır, yaratıcılığı canlandırır. En pozitif renklerden biridir. Güven telkin ettiği ve sakinleştirdiği için ofislerin görüşme odalarında bu renk tercih edilir. Çalışanlar arasında uyumluluğu da arttırır. Zihinlerde çevreci imajı yaratmak isteyen markalar da bu rengi tercih etmektedir.

Ofiste Yeşil Renkler
Ofiste Yeşil Renkler

Mavi

Tıpkı yeşil renk gibi huzur verir, dinlendirir… Konsantrasyon arttırıcı etkisi vardır. Kan akışını yavaşlatır, sakinleştirir. Hatta yapılan araştırmalarla öğrencilerin mavi odalarda çok daha verimli çalıştığı görülmüştür. Başarı ve güven duygularını temsil eder. Bu nedenle bazı sosyal medya hesaplarının (facebook, twitter) mavi renk tonlarını tercih etmesi kesinlikle tesadüf değildir. Ve pek çok kurumsal marka da renk tercihini maviden yana yapmıştır. Ofislerde de mavinin açık tonlarının sıklıkla kullanıldığını görebilirsiniz.

Ofiste Mavi Renkler
Ofiste Mavi Renkler

Sarı

Güneşi, yaz mevsimini, sıcağı hatırlattığı için mutluluk hissi verir. Neşeyi, zekayı huzuru simgeler. İnsan üzerinde özgüveni arttırıcı etkisi bilinmektedir. Bunun yanında metabolizmanın daha hızlı çalışmasına sebebiyet verir. Aynı zamanda geçiciliğin de simgesidir. Ayrıca çok açık ve parlak tondaki sarı, gözü en çok yoran renktir. Bu nedenle ofiste bu rengi tercih etmemeniz yerinde olacaktır. Ancak kafe ve dinlenme alanlarında parlak ve canlı sarılar, yine diğer canlı renklerle birlikte rahatlıkla seçilebilir.

Mor

Yaratıcılığın, asaletin, zenginliğin, lüksün rengidir. Yine ofisin iş koluna göre (mimarlık ofisi, hukuk bürosu, reklam ajansı) duvarlarında ya da ortak kullanım alanlarında zıt rengi sarı ya da beyazla birlikte kullanılabilir, hareketli, ve sofistike bir görünüm katar.

Kırmızı

Kan basıncını ve solunumu hızlandırır. Renklerin içinde en dikkat çekici olandır. İnsanları çabuk karar almaya yönlendirir. Uzun vadede maruz kalmak agresiflik yaratır. Örneğin toplantı odalarında kırmızı veya turuncu renkler kullanılırsa tansiyon bir anda yükselebilir. Bu nedenle yine ortak kullanım alanlarında ya da çok büyük bir alan olmamak kaydıyla kırmızının parlak tonları kullanıldığında aktif ve canlı bir görünüm elde edilecektir.

Pembe

Romantizmi, neşeyi, duyguları simgeler. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır. Soft tonlarla birlikte ya da canlı mavilerle ve sarılarla birlikte kullanarak hem yumuşak hem de canlı etkiler yaratmak mümkündür.

Ofiste Dikkat Çeken Renkler
Ofiste Dikkat Çeken Renkler

Turuncu

Yaratıcılığın, enerjinin, coşku ve neşenin rengidir. Oyun ve eğlenceli şeyleri çağrıştırır. Yazının başında söz ettiğimiz gibi yaratıcılık ve dinamizm gerektiren iş kollarında hizmet veren ofislerde bu renk tercih edilebilir.

Turuncu Renkler
Turuncu Renkler