Küçük Bir Odayı Daha Büyük Göstermek İçin Tavsiyeler

Günümüzde kentsel dönüşüm kapsamında ve depreme daha dayanıklı evler inşa etmek amacıyla eski evler yıkılıp, yeniden yapılıyor. Ne yazık ki, artan nüfusun da etkisiyle yeni evler artık eskiye nazaran çok daha küçük. O kocaman, koştura koştura oyun oynadığımız salonlar, oturma odaları, geniş mutfaklar, yüksek tavanlar artık yok. Hatta çoğu evin artık balkonu bile yok.

Hele ki çocukluğunu sokakta geçirmiş özgür ruhlu bir nesil için, şimdi bu küçücük evlerde yaşamak zorunda kalmak bir hayli zor. Stresli ve yoğun hayatlarımızda, evde yaşamayı istediğimiz huzur ve konfor ise günün stresinden uzaklaşıp biraz olsun dinlenebilmek için en önemli şey. Bu yazımızda sizlere evinizde daha rahat, konforlu, açık ve ferah alanlar yaratmanın püf noktalarından söz edeceğiz.

Küçük bir odayı daha büyük göstermek için derlediğimiz püf noktaları;

Küçük Bir Oda Daha Büyük Nasıl Gösterilebilir
Küçük Bir Oda Daha Büyük Nasıl Gösterilebilir

Aydınlatma

Gün ışığını gören bir eviniz varsa perdeleri, tülleri açık bırakıp evinizin içine güneşin güzelce yayılmasına izin verin. Perde kullanmak yerine stor tercih edebilirsiniz. Odaların bölünmesini engelleyeceği için evinizi olduğundan çok daha geniş gösterecektir. Hem ne demişler; güneş girmeyen eve doktor girermiş…

Duvarlarla Aynı Renkte Perdeler Kullanılması
Duvarlarla Aynı Renkte Perdeler Kullanılması

Duvarlarla Aynı Renkte Perdeler

Perde kullanmayı çok seviyor ve bu zevkinizden vazgeçmek istemiyorsanız size önerimiz, perdelerinizin duvar renginiz ile aynı olması, açık renkte perdeleri seçmeniz yönünde olacak. Böylece daha geniş ve aydınlık bir görüntüyü sağlamış olursunuz.

Alanları Bölmek

Nispeten büyük salon ya da odalarda kullanım olarak farklı alanlar yaratmak istiyorsanız bunu kesinlikle ikinci bir kapı ya da duvar ekleterek değil, odanızı eşyalarla bölerek yapabilirsiniz. Orta boy bir bitki ya da açık raflı bir kitaplık yerleştirerek kolayca bu görüntüyü yakalayabilirsiniz.

Sade Duvar Tercih Edilmesi
Sade Duvar Tercih Edilmesi

Sade Duvarlar

Evde aksesuar kullanmayı seviyorsanız bunu duvarlarınıza büyük büyük tablolar asmak yerine evin bazı duvarlarına, minik raflar monte edip aksesuarlarınızı burada kullanmanızı tavsiye ederiz. Tercih edeceğiniz objelerin de yine küçük boyutlu olmalarına dikkat ederseniz eviniz sandığınızdan da geniş görünecektir.

Mobilyalarda Sadelik
Mobilyalarda Sadelik

Mobilyalarda Sadelik

Sade duvarlar, açık renk perdeler, aydınlatma… Sıra geldi mobilya seçimine. Size mobilya seçiminizde koyu renkli, desenli, geniş ebatlı eşyalar yerine, açık renklerde, daha sade ve minimal tasarlanmış mobilyalar öneriyoruz. Örneğin mobilya seçerken katlanabilir yataklardan almak, ilk uygulanması gereken adımlardan biri.

Evinizin her yerinde beyazı seçmeniz evi daha geniş gösterecek, çok daha ferah hissetmenizi sağlayacaktır.
Eğer zemininiz koyu renkte ise yine çok açık renkte pasteller, beyazlar, grinin açık tonlarında halı ve kilimlerle yerde de bu ferahlık hissini yaratabilirsiniz.

Şayet mobilyaları yenileyecek bütçeniz yoksa mobilyalarınızı kolaylıkla beyaz renge boyayabilirsiniz. Evin genelinde düz, desensiz ve pastel tonlardaki seçimleriniz size daha ferah ve konforlu hissettirecektir.

Geniş Aynalar

Aynalar, bulunduğu alanlarda, hele ki gün ışığını alıyorsa, ışığı yansıtacağından bulunduğu yeri daha geniş göstermeye yarar. Bu basit yöntemle evinizde büyük aynalar kullanarak bu etkiyi siz de yaratabilirsiniz.

Geniş Ayna Tercih Edilmesi
Geniş Ayna Tercih Edilmesi

Renk Oyunu ile Yaratılan Genişlik Algısı

Odalarınızın duvarlarında çok açık renkte, yumuşak ve pastel tonları tercih eder, aynı renklerin farklı tonlarını da tavanınızda kullanırsanız, odanın sınırlarının ortadan kalkmış gibi göründüğünü ve gerçekten de bir genişlik algısı oluştuğunu fark edeceksiniz.

Renk Oyununun Önemi
Renk Oyununun Önemi

Minalizmden Faydalanın

Şu an oldukça revaçta olan bu akım, yaşamın her alanında “az çoktur” felsefesine dayanıyor. Son yıllarda bu akıma uygun olarak minimal fakat oldukça işlevsel mobilyalar üretilmiş durumda. Açık dolaplar, raflar, çekmeceli koltuklar vb. eşyalarla çok daha az eşya kullanarak, maksimum fayda sağlamak dolayısıyla daha geniş evler, mekanlar yaratmak mümkün.

Minalizmden Faydalanın
Minalizmden Faydalanın

Yerleşim Düzeni:

Eşyalarınızı dağınık yerleştirmek yerine bir arada tutmanız, büyük parçaları ortalarda konumlandırmak yerine duvarlara paralel olacak şekilde koymanız, ortada size daha rahat hareket edebileceğiniz boşluklar yaratacaktır.