Kışın Evinizi Sıcak Tutacak Önlemler ve Dekorasyon Önerileri

Kış geldi çattı, soğuk ve yağmurlu günler iyiden iyiye etkisini hissettirmeye başladı. Kış mevsimi soğuk ve zorlu hava koşullarıyla bir yandan hastalıklara davetiye çıkarırken, diğer yandan sosyal hayatı kısıtlaması nedeniyle de pek çok kişide psikolojik olarak da olumsuz etkiler yaratıyor.

Güneşin sıcak ve ısıtan yüzünü göremediğimiz için enerjimiz de azalıyor. Kışın bu kasvetli ve soğuk halinden evlerimizi nasıl daha sıcak, renkli ve enerjisi yüksek bir hale getirebiliriz, bu yazıda bu konuya değindik. Bahsedeceğimiz yöntemlerle hem ısınma giderlerinizden önemli ölçüde tasarruf etmiş olacaksınız, hem de evinizde daha mutlu ve keyifli zaman geçirebileceksiniz.

İzolasyon

İzolasyon (ısı yalıtımı) yapılmamış bir evde, cephesinde ve çatısında ısı kaybı %80’den daha fazladır. Doğru uygulanan bir ısı yalıtımı ile yapılmış olan mantolamada en az %60’a kadar enerji tasarrufu sağlanabiliyor.

Yalıtımı olmayan bir binada, evinizin içerisindeki ısı ile dışarıdaki havanın ısısı arasında büyük bir fark olmayacaktır. Soğuk ve dolayısıyla iyi havalandırılmayan evlerin içerisinde rutubet, küf ve soğuk hava olması kaçınılmazdır. Yalıtım yaptırmak önce bütçenize fayda sağlarken, yaz-kış (yazın daha serin, kışın işe daha sıcak) daha sağlıklı ve konforlu bir evde yaşamanıza olanak sağlar.

Pencerelerde Silikon

Evin en çok soğuk girdiği yeri camlardır. Bir silikon tabancası ve bir miktar silikonla, pencerelerinizin kenarlarına silikon uygulayarak cam kenarlarınızı korumaya almış olursunuz. Bu küçük işlem ciddi miktarda enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Pençerelerde Silikon
Pençerelerde Silikon

Nordik Stil

Bazı evler dışarıdan daha adımınızı atar atmaz ruhunuzu sıcacık sarar, içinizi ısıtır. İşte İskandinav ülkelerinde sıcak dağ evlerinde görülen bu stil, az eşya ile koyu renklerin (siyah, gri ve beyaz) hakim olduğu, ahşap dokunuşların, objelerin öne çıktığı bir tarz… “Nordik Stil”. Dağ evlerinin dekorasyon anlayışının hakim olduğu Nordik Stilde tasarlanmış bir ev için doğal ahşaplar, kadifeler, kürkler ve yün örtülerden yararlanmanız mümkün.

Sıcak Renklerle, Sıcak Mekanlar

Renklerin hem fizyolojik hem de psikolojik etkilerine diğer yazılarımızda da yer vermiştik. Soğuk bir ortamı ısıtmak için yine renklerden faydalanmanız yerinde olacaktır. Odalarınızın duvarlarını turuncudan kırmızıya sıcak renklere boyatmakla işe başlayabilirsiniz. Geyik desenli, ekoseli, kar motifli, sıcak renkleri örtülerinizde, yastıklarınızda ve diğer eşyalarınızda tercih ederek evinizde sıcak bir atmosfer yaratmanız mümkün.

Sıcak Renklerle, Sıcak Mekânlar
Sıcak Renklerle, Sıcak Mekanlar

İlham Veren Detaylar

Kendimizi evimizde güvende, konforlu ve rahat hissettiren asıl şey, yaşadığımız evin bizim ruhumuzdan, yaşamımızdan detaylara sahip olması, bize ve geçmişe dair izler taşımasıdır.

Renkli ve mis kokulu mum ışıkları, sıcak bir şömine, annenizden kalan bir koltuk, eski fotoğraflar, okunan kitaplar… Kırmızılı, bordolu aksesuarlar, biblolar, hatta en sevdiğiniz çiçeklerle ruhunuzu yansıtan sıcacık bir eve sahip olmanız hiç de zor değil.

Yaşayan ve yaşanmışlıklarını biriktirmiş harika bir ev…

İlham Veren Detaylar
İlham Veren Detaylar

Eşya ve Kumaşlarda Doğru Seçim

Kışın evinizde kullanacağınız koltuk ve yataklarda, ısıyı koruması ve sıcak tutması için yünlü ve pamuklu kumaşları tercih etmelisiniz. Yine örtü ve battaniyelerinizde tercihinizi su tutmayan ve hafif polardan yana yapmanız, oldukça yerinde bir seçim olacaktır.

Sıcak Yerler İçin Halı ve Kilimler

Evin soğumasına sebep olan, cam ve pencerelerden gelen soğuk hava kadar etkili bir diğer önemli nokta da zeminden gelen soğuktur. Kalın, tüylü, pelüş halılar alarak zeminde var olan soğuğu minimalize edebilirsiniz.

Sıcak Yerler İçin Halı ve Kilimler
Sıcak Yerler İçin Halı ve Kilimler

Doğru Perde Kullanımı ve Seçimi

Güneşli havalarda pencerelerinizi açarak evinizi doğal olarak ısıtabilirsiniz. Akşam olduğunda da perdeleri hemen kapatarak içeride var olan ısıyı hapsedip, dışarı çıkmasına engel olabilirsiniz. Ayrıca iyi havalandırılmış bir evin havasız bir eve göre daha iyi ısı tuttuğunu da unutmayın.

Doğru Perde Kullanımı ve Seçimi
Doğru Perde Kullanımı ve Seçimi

Kombiyi Açık Bırakın

Kombiyi düşük ayarda çalıştırıp, gün boyu sürekli açık tutmanız hem evinizi sabit bir ısıda tutmanıza yarayacak hem de faturalarınızda maksimum tasarruf sağlayacaktır.