Evinizi Boyatırken Hangi Rengi Nasıl Kullanmalısınız?

Seçtiğimiz renkler hayatımızın her alanında ruh halimizi önemli ölçüde etkiliyor. Evlerimiz ve iş yerlerimiz gibi vaktimizin büyük kısmını geçirdiğimiz yaşam alanları söz konusu olduğunda, renkler konusunda çabuk karar vermemek ve küçük çaplı bir araştırma yapmak oldukça yerinde bir davranış olacaktır.

Evini Boyayacaklar İçin Renk Tavsiyeleri
Evini Boyayacaklar İçin Renk Tavsiyeleri

Yapılan bilimsel çalışmalar, renklerin vücudumuzdaki fonksiyonları, zihni ve hatta duyguları dahi etkilediğini kanıtlıyor. Öyle ki çıkan sonuçlar renk seçimlerinin beyin gelişiminden yaratıcılığa, öğrenmeden verimliliğe kadar olan etkisini kanıtlar nitelikte.

Renklerin Etkisi

Sizin de tercih edeceğiniz renklerle, tamamıyla negatif ya da pozitif ortamlar yaratmanız mümkün. Burada sorulması gereken ilk ve en doğru sorular:
“Her şeyden önce evinizde nasıl bir atmosfer yaratmak istiyorsunuz? , Rahat, huzurlu, sakin ya da canlı ve hareketli mi?” olacaktır.

Günlük hayatın stresinden ve koşuşturmasından arta kalan zamanınızın çoğunu ailenizle ve arkadaşlarınızla evde geçirmeyi tercih ediyor, huzuru evinizde buluyorsanız, siz tam bir evcimensiniz demektir. Öyleyse bu yazı tam da size göre…

Yeni bir ev aldınız, taşınmayı ya da evinizi baştan sona yenileyecekseniz yepyeni, tam da hayallerinizdeki gibi bir eve sahip olmak için dekorasyonda dikkat etmeniz gereken ilk şey, duvar boyalarının rengi olmalı. Doğru renk tonlarını seçerek, hayalinizdeki eve ya da ofise ulaşmanız mümkün.

Renklerin Etkisi
Renklerin Etkisi

Evde ya da ofiste yaratmak isteğiniz ambiyansı yakalamak için renklerin gücünden olabildiğince yararlanmalısınız. Tercih edeceğiniz doğru renklerle canlı, pozitif, huzur veren mekânlar yaratabilirsiniz.
Biz de bu yazı ile sizlere, hangi mekânlarda nasıl bir etki yaratabilirsiniz bunların bilgisini vereceğiz.

TEMİZLİĞİN RENGİ BEYAZ:

Beyaz saflığı, temizliği, masumiyeti, yeni başlangıçları ve barışı temsil eden renktir. Güven uyandıran etkisi nedeni ile sağlık sektöründe bulunan hastaneler, ilaç firmaları beyazı tercih ederken doktorlar ve hemşireler gibi pek çok sağlık çalışanı da beyaz giyer. Yine yemek sektöründe yer alan aşçılar hem steril görünebilmek, hem de bu güven duygusunu yansıtabilmek için beyazı tercih ederler.

Temizliğin Rengi Beyaz
Temizliğin Rengi Beyaz

Beyaz renk, gözleri dinlendirici etkisi ve bir yeri gerçek boyutundan daha büyük göstermesi nedeniyle, mimarlar tarafından da tavsiye edilen en başlıca renktir. Asaleti, zarafeti ve soğukkanlılığı da ifade eden beyazın serin, canlandırıcı ve enerji verici bir etkisi de vardır. İstikrar ve devamlılığı da ifade eden bu rengi ofisinizde de tercih etmeniz yararlı olacak, müşteriler ve çalışanlarınız için de güven telkin edecektir.
Yatak odanızda kullanacağınız beyaz renk ile derinliği ve huzuru yakalayabileceğiniz gibi, banyo ve mutfağınızda da yine beyazın temiz ve ferah etkisini seçebilirsiniz.

DÜŞLERİN RENGİ PEMBE:

Hayallerin ve aşkın rengi olan pembe, renklerin en romantiği… Neşe ve mutluluk hissi uyandıran bir etkiye sahiptir. İnsanı sakinleştiren, yatıştırıcı etkilerinden dolayı hapishane ve uyuşturucu tedavi merkezlerinde de kullanılmaktadır.

Pembe renk son yıllarda ev dekorasyonunda oldukça fazla tercih edilen bir renk haline geldi. Yıllarca özellikle kız çocuklarının odalarına hapsedilen pembe, pastel tonlarıyla artık oturma odalarından salonlara, misafir odalarından yatak odalarına kadar tamamen zevkinize göre tercih edip, kullanabileceğiniz özel bir renk.

Düşlerin Rengi Pembe
Düşlerin Rengi Pembe

Pembe rengi pembe-beyaz, pembe-mor, pembe-mürdüm, pembe-yeşil, pembe-mavi, pembe-sarı ve hatta pembe-gri eşleşmeleriyle kullanarak, evinizde oldukça zarif ve huzurlu bir etki yaratmanız mümkün.

ENGİN DERİNLERİN RENGİ MAVİ:

Mavi; gökyüzünün, denizin, dalgaların rengi mavi… Özgürlüğü çağrıştırır, barışçıl ve sakinleştirici etkisi ile ferahlık ile rahatlatıcı bir his verir. Bilgeliği, güveni ve sadakati simgeler.

Fiziksel olarak kan basıncını düşürür, sinir sistemini rahatlatır. Vücudun sakinleştirici kimyasallar salgılamasına yol açar. İştahı azaltır.

Engin Derinlerin Rengi Mavi
Engin Derinlerin Rengi Mavi

Mavi duvar boyası, çocuk odalarında yaygın olarak kullanılmaktadır ve özellikle bebek odalarında bebeklerin rahat uykuya geçmelerine yardımcı olduğu için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Oldukça hareketlive hiperaktif çocuklarda da sakinleştirici özelliği sebebiyle rahatlıkla kullanılabilir.

Mavi rengi, iştah kestiği için mutfağınız dışında, tüm odalarda, yatak odanızda, hatta banyonuzda da rahatlıkla tercih ederek, ferah alanlar oluşturabilirsiniz.

DOĞADAN KOPUP GELEN GÜZELLİK, YEŞİL

Ağacın, çimenin, uçsuz bucaksız vadilerin ve ormanların rengi yeşil…
Doğayı ve sağlığı temsil eder… Sakinleştirici, göz yormayan, sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkisi olan yeşil, rahatlatıcı ve iyileştirici etkileri sebebiyle hastanelerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Doğadan Kopup Gelen Güzellik, Yeşil
Doğadan Kopup Gelen Güzellik, Yeşil

Yeşilin daha açık, uçuk pastel tonları ile evinizde yine mavi gibi dinginlik veren, rahat ve fresh alanlar yaratabilirsiniz.
Yeşilin uçuk tonlarını beyaz ve açık bejlerle, hatta mavilerle kombinleyerek de banyolarınızda zevkli dokunuşlar yapmanız mümkün.

ATEŞİN RENGİ KIRMIZI:

Ateş, sıcak, aşk, tutku, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavram ve duyguların simgesi olan kırmızı, aynı anda çok sayıda duyguyu uyandırabilme yeteneğine sahip olması ile en güçlü ve en çarpıcı renktir.

Ateşin Rengi Kırmızı
Ateşin Rengi Kırmızı

Kırmızı rengi seçerken nereye uygulayacağınız önemlidir. Enerjik bir renk olması nedeniyle konsantrasyon, sakinlik ve dinginlik gerektiren yatak odası, okuma odası gibi alanlarda tercih etmemeniz yerinde olacaktır.
Kırmızı iştah açan bir renktir, en uygun alanlar mutfaklar ve yemek odalarıdır. Bir çok fastfood zincirinin logolarından iç mekan tasarımlarına kadar kırmızıyı tercih etmesi çoğunuzun gözünden kaçmamıştır.

NEŞELİ TURUNCU:

Neşeli Turuncu
Neşeli Turuncu

Psikolojide neşeyi teşvik eden renktir. İnsanı zinde ve enerjik tutan, motive edici etkisinin yası sıra, iştah açar ve yorgunluğu giderir. Çocuklarla ilgili alanlarda, spor salonlarında bu rengin sık kullanıldığını görebilirsiniz.
Turuncunun enerjisi ile daha canlı, enerjik alanlar yaratabilir, evinizde oturma odası, misafir odası hatta doğru renk kombinleri ile salonunuzda bile sıcak ve dinamik bir tarzı yakalayabilirsiniz.

GÜNEŞİN RENGİ ENERJİK SARI:

Güneşin enerji kaynağı rengi sarı psikolojik olarak yine turuncu renkte olduğu gibi zindelik hissi verir ve kullanıldığı alanlara dinamizm getirir. Sarı ve tonlarını evinizde belli bölgelere uygulayarak daha enerjik bir görünüm elde edebilirsiniz; burada sarının doğru tonlarını kullanmak önemlidir. Soluk sarı renk çürümeyi, hastalığı simgeler. Enerji verecek canlı ve parlak sarılar, oturma odası, mutfak ya da balkonunuz için doğru seçim olacaktır.

Güneşin Rengi Enerjik Sarı
Güneşin Rengi Enerjik Sarı

RENKLERİN EN ASİLİ MOR:

Romantizmin, duygusallığın rengi olduğu kadar yüceliği ve gücü de temsil eder. Hayal gücünü ve yaratıcılığı tetikler. Canlı ve parlak mor tonlarını doğru renklerle eşleştirerek kullanarak (beyaz, gri, siyah) salonunuzda oldukça şık ve sofistike bir tarzı yansıtmanız mümkün.

Renklerin En Asili Mor
Renklerin En Asili Mor

Oturma odası, yatak odası ve banyonuzda morun daha pastel ve yumuşak tonlarını kullanarak farklı ve güçlü bir tarz yakalayabilirsiniz.
Bu renk beyin aktivitelerini de canlandırdığı için, çocuk ve genç odalarında da tercih edebilirsiniz.

HUZUR VEREN TURKUAZ:

Mavi ve yeşil rengin karışımından oluşan turkuaz, doğaya ait en güzel renklerden biridir. Sakinleştirici ve huzur verici etkisinden yararlanarak, evinizde dinginliği ve huzuru daha çok yaşayabilirsiniz.

Huzur Veren Turkuaz
Huzur Veren Turkuaz

Canlandırıcı ve serinletici özelliğiyle turkuaz, dikkat ve konsantrasyonu da arttıran bir etkiye sahiptir. Oturma odası, salon, çalışma odası ve yatak odanızda rahatlıkla tercih edebileceğiniz bu harika rengi, banyonuzda da kullanabilirsiniz.

PARLAK KUMSALLARIN RENGİ BEJ:

Zamansız zevkler, zamansız renkler vardır… Bunların en başında mekânlara tüm doğallıyla, sadeliğiyle asil ve şık bir hava veren kum beji geliyor. Bütün renklerle uyum sağlayabilen bej rengi, her tür desende ve tarzda mobilya ve dekoratif oblelerle kolayca uyum sağlayabilir, ortamda sakin ve dingin bir atmosfer oluşturur. Bütün odalarda rahatlıkla tercih edebilir, rengârenk ve dekoratif objeler kullanarak evinizi daha hareketli ve enerjik bir hale getirebilirsiniz.

Parlak Kumsalların Rengi Bej
Parlak Kumsalların Rengi Bej

GÜCÜN TEMSİLCİSİ SİYAH:

Gücü ve tutkuyu temsil eden siyah, çoğunlukla gotik ev dekorasyonlarında tercih edilir. Asil ve dramatik bir hava yaratır ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus ortamda kasvetli bir etki yaratacağından, bu renge fazla maruz kalmanın da karamsarlığa yol açmasıdır.

Gücün Temsilcisi Siyah
Gücün Temsilcisi Siyah

Bu sebeple siyahı, beyaz ve tonları ile bir arada kullanmanızda yarar var.
Eğer odanız geniş ve aydınlıksa gönül rahatlığı ile siyahı tercih edebilirsiniz. Ancak güneş ışığını almayan ve küçük odalarda bu renkten kaçınmanız yararlı olur.

CİDDİ GRİ:

Gri renkte tıpkı siyah gibi ciddi ve durağan bir renktir. Ev boyatırken gri renk tercih edilecekse, kesinlikle açık tonları seçilmelidir. Beyazla kombinlenerek sakin ve rahatlık hissi veren bir ortam sağlanabilir. Işıklandırma kesinlikle çok güçlü olmalıdır, yoksa gri renk ışığı hapsederek, ortamın karanlık görünmesine neden olabilir. Koyu tondaki grileri ise yatak odanızda tercih edebilirsiniz.

Ciddi Gri
Ciddi Gri

Duvarlarda gri ile turuncu rengi birlikte kullanarak, farklı ve canlı bir kontrastl yakalayabilirsiniz.