Çocuk Odası Hazırlayacaklar İçin Tavsiyeler

Çocukların kendilerini en güvende ve mutlu hissettikleri yer odalarıdır. Bir çocuğun ruhsal gelişiminde oynadığı oyunlardan okuduğu kitaplara, yaşıtları ve ebeveynleriyle paylaştığı her şey kadar, odasında geçirdiği zaman da bir o kadar etkili ve önemlidir. Bir çocuğun odası dünyayı algıladığı ilk penceresidir; hayal gücünün geliştiği, kişiliğinin ilk temellerinin atıldığı yerdir.

Doğru ve detayları düşünülerek hazırlanacak olan çocuk odası, çocuğun duygu ve düşünce dünyasını geliştirecek, mutlu ve sağlıklı gelişimine katkı sağlayacak en önemli yerdir.

Çocuk Odası Hazırlayacaklar İçin Tavsiyeler
Çocuk Odası Hazırlayacaklar İçin Tavsiyeler

Çocuğunuza özel olarak hazırlayacağınız oda konusunda sizin için önerilerimizi sıraladık.

Çocukların Ayrı Odaları Olması Son Derece Önemli

Çocuklar ebeveynleriyle birlikte olmak ister. Sizinle birlikte yapacağı aktiviteler, paylaşımlar son derece önem taşır. Ama çocuğun sürekli anne babayla birlikte olmaktan ziyade, tek başına da iyi vakit geçirmeyi öğrenmesi, yaşıtlarıyla birlikte eşyalarını, oyuncaklarını paylaşma becerisini kazanması önemli. Sağlıklı bir uyku alışkanlığı edinmesi için de ayrı bir odası olması son derece gerekli.

Rahat ve Ferah Bir Oda
Rahat ve Ferah Bir Oda

Rengarenk Odalar

Çocuk odası için dikkat etmeniz gereken ilk şey elbette çocuğun yaşına uygun bir oda olmasıdır. Bir çok marka ve tasarımcı tarafından kız çocukları için pembe, erkek çocuklar içinse tümüyle mavi renkte odalar tasarlanıyor; hatta duvar boyalarının dışında aynı renk ve tonlarında döşenmiş tüm eşyalar, çocukları adeta belirli renklere hapsediyor.

Güncel araştırmalardan elde edilen bulgulara göre sanıldığının aksine kız çocuklarının pembe rengi gerçekten sevmediğini, bu renge maruz kaldıkları için sevdiklerini zannettikleri ortaya çıkmış. Bu deneylerde kız çocukların beyaz, yeşil, kırmızı hatta mavi rengi seçtiklerini gözlemlenmiş. Yani, çocukların beğenilerini ve gelecekteki tercihlerini belirli renklerle sınırlandırmak son derece yanlış. Aynı şekilde erkek çocukları mavi giyer, mavi sever olgusu da yanlış bir yaklaşım.

Yani çocuğunuza oda hazırlamadan önce, tüm renkleri tercih edebilir, eğer yaşı uygunsa odasının rengini birlikte belirleyebilirsiniz.

Gökkuşağı Renkleriyle Cıvıl Cıvıl Bir Oda
Gökkuşağı Renkleriyle Cıvıl Cıvıl Bir Oda

Rahat ve Ferah Bir Oda

Çocuğun odasında kendisini iyi hissetmesi için sınırsız yaratıcı şeyler bulabilirsiniz. Rengârenk, ferah, rahatlığın ön planda olduğu, oyun oynamaları için mümkün olduğunca az eşya ile dekore edilecek bir oda çocuğunuz için vazgeçilmez olacaktır. Odaları ferah ve olabildiğince rahat hareket edebilecekleri biçimde olmalı.

Gökkuşağı Renkleriyle Cıvıl Cıvıl Bir Oda

Çocuğunuzun odasında rengarenk bir görüntü ile neşeli, hareketli bir hava yaratabilirsiniz. Duvarları canlı ve farklı renklerle boyamakla işe başlayabilirsiniz. Hayal gücünüzü serbest bırakıp, çocuğunuza da danışabilir ve çocuk odasını boyatırken turuncudan, sarıya, odanın bütün duvarlarında gökkuşağının tüm renklerini kullanabilirsiniz. Odada kullanacağınız halı, yatak örtüleri vb. tüm eşyalarda da birbirinden sevimli çizgi film karakterlerinden süper kahramanlara, uzay esintilerinden doğaya, yıldızlardan sevimli hayvan figürlerine kadar her şeyi resmedebilir ya da hazır duvar kağıtlarından yararlanabilirsiniz.

Bırakın Özgürce Boyasınlar
Bırakın Özgürce Boyasınlar

Çocuklar  zaman zaman büyüklerden saklanmayı çok severler. Orada kendilerine ait dünyaları ortaya çıkar. Filmlerde, masal kitaplarında sıkça gördükleri ahşap evlere ise bayılırlar. Odalarına kurabileceğiniz minik bir çadır da onlara aynı hissiyatı verecektir. Çocuğun saatlerce o çadırdan çıkmadan oynaması sizi hiç şaşırtmasın.

Bırakın Özgürce Boyasınlar
Bırakın Özgürce Boyasınlar

Yine çocukların en çok sevdiği şeylerden biri de ranzalardır. Kardeşleriyle ya da arkadaşlarıyla birlikte onlara eğlenceli ortamlar yaratırlar.

Bırakın Özgürce Boyasınlar

Çocukların bazıları duvarları karalamaya bayılırlar. Bazı ebeveyn için bu kabus gibi görülse de, çocuğun hayal dünyasını yansıtması için eşsiz bir fırsat olacaktır. Bu resimlerden ve çizimlerden çocuğunuzun ruhsal yansımasını bile anlayabilirsiniz. Bırakın duvarlar onların olsun, özgürce çizsin, boyasınlar. O duvarlar ilerisi düşünüldüğünde, aslında çocuğunuzun en güzel yaşlarına ait eşsiz bir hatıra olacaktır.

Merak Ettikleri Dünyayı Odalarına Getirin
Merak Ettikleri Dünyayı Odalarına Getirin

Merak Ettikleri Dünyayı Odalarına Getirin

Çocuğunuz doğayı ve hayvanları çok seviyorsa, ya da uzaya gökyüzünün uçsuz bucaksız hayal dünyasına meraklıysa, odanın dekorasyonunu bu doğrultuda yapabilirsiniz. Odayı istediğiniz şekilde temalara uygun dekoratif şekillerde boyayarak çocuğunuzu mutlu eden her şeyi duvarlara resmedebilirsiniz. Uygun renkleri seçin, çocuğunuzun ilgi alanlarını keşfedin ve onun hayal gücünü ve mutluluğunu duvarlara yansıtın.

Her Çocuğun Bir Kahramanı Vardır
Her Çocuğun Bir Kahramanı Vardır

Her Çocuğun Bir Kahramanı Vardır

Çocuklar çizgi filmlerde, okuduğu bir kitapta ya da izlediği bir filmde mutlaka bir karakteri çok sever, onunla kendisini özdeşleştirirler. Çocuğun bu en sevdiği karakteri odasında misafir edip, uyanır uyanmaz onu görmesine izin verin.