Boya Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sizin için evinizde boya yaparken dikkat etmeniz gereken tüm püf noktaları bir araya getirdik. İşte evinizin havasını değiştirmek istediğinizde en önemli konulardan biri olan ev boyamada dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar: Boya yapacağınız odayı hangi amaçla kullanacağınıza, odada yaratmak istediğiniz ambiyansa ve tavanın yüksekliğine dikkat etmelisiniz.

Boya Yapılırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Duvar boyası renk seçimi şüphesiz önemli bir noktadır. Örneğin, çocuk odasında parlak ve canlı renkleri tercih ederken, yatak odanızda ise uçuk tonları seçerek daha sakin ve dingin bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Duvar boyanızın renklerine karar verdiyseniz gelin şimdi de evinize boya badana yaparken işinizde kolaylık sağlayacak püf noktalarına değinelim.

Evinizde boya yaparken kullanacağınız boya markasının tek bir marka olarak tercih etmelisiniz. Böylelikle odanızın yüzeyleri arasında herhangi bir farklılık olmaz ve evinizin bütünlüğü bu sayede bozulmamış olur.

Boya Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boya Yaparken Rulo ve Fırçalar Nasıl Kullanmalı

Duvarlarda rulo ile çalışmak daha hızlı ve kolaydır. Duvarların kesiştiği yerlerde; kapı, pencere ve ahşap yerlerin boyanmasında  ise her zaman fırça kullanılmalıdır. Su bazlı boyalarda sentetik fırçalar, yağlı boyalar için doğal kıllı fırçalar, pürüzlü ve dekoratif yüzeyler oluşturmak için uzun tüylü fırçalar ve düz yüzeyler içinde de çok kısa tüylü rulolar kullanmalısınız.

Duvar Temizliği ve Boyanın İnceltilmesi

Evinize badana boya yaparken mutlaka temiz yüzeylere yapın. Önce duvarları sabunlu su ile silin. Duvardaki çatlaklar ve kabartmaları spatula ile kazıyın. Boşluk alanlar varsa bunları alçı ile doldurun. Taşan yerleri zımparalayarak temiz yüzey elde ettikten sonra boya yapmaya başlayın.

Boyanız da gelişi güzel bir inceltici kullanmayın. Kendi incelticisini ekleyin. Boyanın üzerindeki kullanma talimatlarını mutlaka okuyun ve talimattaki inceltme oranlarını dikkate alın.

Boya Yapmanın Yöntemleri

Boya Öncesi Mekan Nasıl Hazırlanmalı

Boya işlemin önce evinizdeki eşyaları olabildiğince kaldırın veya naylon örtülerle sarın. Bu sayede zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Boya yaparken fırçanıza fazla boya almayın ve boyanızı yukarıdan aşağıya doğru uygulayın. Bu sayede boyadan akan damlaları daha kolay temizleyebilirsiniz.

Daha iyi sonuç  alabilmek için, her zaman tek kat yerine iki kat boya uygulamayı tercih edin. Bu sayede hem daha pürüzsüz bir yüzey elde etmiş olursunuz hem de daha önce meydana gelen hataları ortadan kaldırmış olursunuz.