Tarz Sahibi Bir Eve Sahip Olabilmeniz İçin Öneriler

Stil sahibi bir evde oturmak için mutlaka bir iç mimarla çalışmak gerekmiyor. Siz de sosyal medyada fotoğraflarda rastlayıp hayran kaldığınız ya da dergilerde gördüğünüz harika bir çizgisi, stili olan evlerde yaşayabilirsiniz. Evinizin stilini değiştirmek istiyor, yepyeni bir görünüm hayal ediyorsanız bu yazımız sizin için…

Stil
Evin stili sizi anlatmalı, sizden ait parçalar taşımalı, yaşam tarzınıza ve ruhunuza uygun olmalı. Yaşam biçiminize en yakın, kullanım alışkanlıklarınıza en müsait stili seçmelisiniz. Modern Stil, İskandinav Stili, Eklektik Stil, Country Stil, Minimalist Stil, Akdeniz Stili…

Öncelikle hangi tarzda nasıl bir ev hayal ediyorsunuz? Bu aşamada iyi düşünüp, en doğru kararı vermelisiniz. Eğer karar verdiniz ve detayları da hayal ettiyseniz, bu işe bir bütçe ayırabiliyorsanız, gözlerinizi kapatıp hayalinizdeki evi gözünüzün önüne getirin. İşte stiliniz belirlendi!

Kullanım Alanlarınızı Genişletin
Hatırlarsınız, eskiden salonlar sadece misafirler içindi, girmek kesinlikle yasaktı. Temizlenir, düzeltilir sadece misafirden misafire kapısı açılır, hatta kilitlenirdi. Vitrinde bulunan biblolar, kristal bardaklar, minik dekoratif eşyalara dokunarak oyun oynayabildiğimiz kaçamak zamanlar en keyifli anlarımızdı.

Artık ne mutlu ki böyle kurallar yok. Misafirler için saklanan yemek takımları halen varlığını sürdürse de, evinizin önce sizi mutlu etmesi gerekiyor.

Bu bakış açısıyla ailecek konforu hissedeceğiniz, yalnız yaşıyorsanız da öncelikle sizi rahat ettirecek mobilyaları seçmelisiniz.

Evde var olan eşyalarınızda da kullanılmayan, sadece dekorasyon amaçlı alınmış, çok yer kaplayan işlevsiz parçaları atarak kullanım alanınızı genişletebilir, hareket alanınızı rahatlatabilirsiniz.

Zeminde Açık Renk
Eviniz istediğinizden daha küçükse renk oyunlarıyla olduğundan daha büyük göstermeniz mümkün. Zeminde koyu parke ve taş döşemelerini tercih etmememiz iyi olur. Ve aynı malzemeyi bütün mekânda devam ettirmeniz da yararlı olacaktır. Eğer döşemeniz koyu renkse ve değiştirme imkânınız yoksa halılarınızı açık renklerde seçmelisiniz.

Duvarlar
Evinizi olduğundan daha büyük göstermek için açık renklere yönelmeniz yararlı olur. Gün ışığından az faydalanabildiğiniz bir eviniz varsa ışık alan duvara asacağınız bir ayna ile gelen ışığı kolayca arttırabilirsiniz.

Duvarlarınızda seçtiğiniz tarza göre boya, taş kaplama ya da birbirinden renkli duvar kâğıtlarıyla kaplayabilirsiniz. Evinizin havasının nasıl da bir anda değiştiğine siz de inanamayacaksınız.

Sizi Yansıtacak Bir Sanat Eseri
Ruhunuzdan izler taşıyan, zevkinizi yansıtacak bir tablo ya da resim… İster bir sokak sanatçısı yapmış olsun, isterseniz yakın bir arkadaşınızın hediyesi, ya da çok değerli bir tablo hiç fark etmez. Duvarınızda yer bulur bulmaz nasıl da güçlü bir etki yarattığını göreceksiniz.

Mobilyalar
Ev dekorasyonu deyince ille de bir iç mimara, yeni eşyalara gerek yok. Kendi küçük bütçenizle de elinizdeki mobilyaları farklılaştırarak, yepyeni bir görünüme sahip eşyalara kavuşabilirsiniz.


Mobilyalarınızı kendiniz boyayabilir ya da bu işi yapan uzman kişilere de boyatabilirsiniz. Kanepe ve koltuklarınızın kumaş ve cilalarını değiştirerek farklı bir hava yaratabilirsiniz. En az bir mobilyanızı diğerlerinden farklı ve kontrast bir renkte seçerek de değişiklik yapabilirsiniz.

Aksesuarlar
Evin stilini yansıtan ve bütünleyen en önemli şeylerden biri de aksesuarlar. Stil sahibi bir ev tasarlarken, bütünsel bir yaklaşım izlemeli ve diğer seçimlerinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Birbirinden farklı ve sonsuz seçenekteki hazır ya da el emeğinizle kendinizin de yapabileceği aksesuarlarla dilediğiniz etkiyi yaratmanız mümkün.

Aydınlatmayı Es Geçmeyin
Evinizde öne çıkarmak istediğiniz yerler için sayısız seçenekteki aydınlatma elemanlarından yararlanabilir, evinizdeki ışığı dekoratif anlamda da arttırabilirsiniz.