Renklerin Gizemli Dünyası

Gelin bir an renklerin olmadığını varsayalım, denizin mavisi, güneşin altın sarısı ışıkları, kışın muhteşem o kar beyazı, yemyeşil çimenler, doğanın belki de en güzel hediyesi olan rengarenk çiçekler…. Bu satırları okurken bile, hayal edince bir huzur ve rahatlama hissediyoruz değil mi? İşte bunun tüm sırrı renklerde…

Eğer renkler olmasaydı her şey ne kadar da silik ve ruhsuz olurdu bir düşünsenize? Karpuzun, kirazın, narın en kırmızısı makbuldür, eriğin, elmanın en yeşili, portakalın turuncusu, limonun sarısı… Renklerin kendilerini bile böyle adlandırmaz mıyız zaten? Ayın şavkı, simsiyah denizin üzerinde pırıl pırıl bizi mest ederken, gökyüzünde aniden beliren kara bulutlar ise içimizi sıkar, bizi daraltır.

Peki her rengin bir enerjisinin ve bir dalga boyunun olduğunu biliyor muydunuz? Biz insanlar da birer elektromanyetik enerjiyiz (ışık) ve hepimizin kendimize has bir titreşimi ya da dalga boyutu (frekansı) var. İşte tam da bu yüzden biriyle karşılaştığımızda “enerjimiz çok uydu” veya “x kişisiyle hiç frekansımız tutmadı” deriz. Veya yeni bir mekâna ya da bir yere girdiğimizde, bizi en çok etkileyen unsur yine renklerdir. İlk girdiğimiz anda bile ya çok huzur verir, ya da çok rahatsız eder. Elbette orada bulunan objeler, mekânın tasarımı, duvarların rengi, boyası ve dekorasyonu da oldukça önemlidir elbette, ama en temel unsur renklerdir.

Renklerin gizemli dünyasını anlamak için önce “ışık” kavramını incelememiz gerekir. Işık en basit haliyle, bir şekli ve rengi oluşturan, gözlerimizle algılamamızı sağlayan, bir tür elektromanyetik enerjidir. Güneşten çeşitli dalga boyutlarında yayılır, gözümüz algıladığında da bizler ışığı görmüş oluruz. Işık dalga boyutlarına göre (frekans) ise, renk yelpazesi oluştur. Örneğin gördüğümüz en düşük dalga boyutundaki renk kırmızı iken, en yüksek dalga boyutundaki renk ise mordur. Ayrıca bizim göremediğimiz en düşük ve en yüksek dalga boyutlarında da renkler de vardır.

Yani renkler, ışığın ayrılmaz bir parçasıdır. İnsan da bütün renklerden oluşan bir ışıktır. Giyinirken ya da yaşadığımız, bulunduğumuz ortamda tercih ettiğimiz renkler, bilinçli veya bilinçsiz olarak bizim ruh dünyamızı yansıttığı gibi, sahip olduğumuz enerjiye bile etki eder ve frekansımızı yansıtır.
Renklerin doğru kullanıldığında, hayatımızı olumlu yönde etkilediği gerçeği de araştırmalarla kanıtlanmıştır. Psikolojik etkileri olduğu kadar, sağlımız üzerinde de o denli etkisi vardır.

Uzakdoğu’da yüzlerce yıl önce uygulanmaya başlanan renk terapisi, bilim adamlarının da dikkatini çekmiş ve yapılan araştırmalar sonucunda, renk dalga boylarının insan bedeni üzerinde ciddi etkilere sahip olduğu ortaya çıkmış. İnsanların günlük hayatlarında giydiği, kullandığı renklerin ruh hallerini ortaya koyduğu, yaşam stillerini anlattığı belirlenmiş.

Depresyondaki insanların daha donuk ve koyu (gri, kahverengi, siyah), kendini iyi hissedenlerin ise sıcak renkleri tercih ettiği bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur. Örneğin ev dekorasyonunda özellikle siyah ve kırmızı renklerin tercih edilmemesi gerekir. Çünkü bu renkler bir süre sonra ruh dengenizi bozarak, depresif bir ruh haline sahip olmanıza neden olur.

Renklerin etkilerini araştıran ve bunun önemini bilen reklam ve iş dünyası da markalarının logolarını tasarlarken, ürünlerini dizayn edip paketlerken renklerin bu etkilerini dikkatle seçip, kullanırlar. Sizce ünlü gıda firmalarının ve fast food zincirlerinin hepsinin logolarında, iç mekânlarında, ürün paketlemelerinde tercih ettikleri renk neden kırmızıdır? Ya da taksiler neden sarı renktedir? Çünkü her rengin bir frekansı ve yarattığı psikolojik hem de fizyolojik etkileri vardır.

Kırmızı rengin bu markalar tarafından bu denli tercih edilmesinin sebebi iştah açar, motivasyon, enerji, yaşama sevinci duygularını harekete geçirir. Kırmızı renk fiziksel olarak vücuttaki kan basıncını ve vücut ısısını yükseltir.

Renklerin insanlar üzerindeki etkileri, başlı başına incelenecek derinlikte bir konudur. Yaşam alanlarınızı seçip, tasarlarken de bu konuda yapacağınız küçük çapta bir araştırma size en doğru tercihi yapmanız yönünde oldukça yardımcı olacaktır.