Küçük Evleri Daha Geniş Göstermek İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde kentsel dönüşüm ve depreme daha dayanıklı evler inşa etmek sebebiyle eski evler yıkılıp, yeniden yapılıyor. Ne yazık ki yeni evler artık eskiye nazaran çok daha küçük. O kocaman koştura koştura oyun oynadığımız salonlar, oturma odaları, geniş mutfaklar, yüksek tavanlar artık yok. Hatta çoğu evin artık balkonu bile yok.

Hele ki çocukluğunu sokakta geçirmiş özgür ruhlu bir nesil için, şimdi bu küçücük evlerde yaşamak zorunda kalmak bir hayli zor. Stresli ve yoğun hayatlarımızda, evde yaşamayı istediğimiz huzur ve konforsa en önemli şey.
Bu yazımızda sizlere evinizde daha rahat, konforlu, açık ve ferah alanlar yaratmanın püf noktalarından söz edeceğiz.

Aydınlatma
Gün ışığını gören bir eviniz varsa perdeleri, tülleri açık bırakıp evinizin içine güneşin güzelce yayılmasına izin verin. Perde kullanmak yerine stor tercih edebilirsiniz. Odaların bölünmesini engelleyeceği için evinizi olduğundan çok daha geniş gösterecektir. Hem ne demişler; güneş girmeyen eve doktor girermiş…

Duvarlarla Aynı Renkte Perdeler
Perde kullanmayı çok seviyor ve bu zevkinizden vazgeçmek istemiyorsanız size önerimiz, perdelerinizin duvar renginiz ile aynı olması, açık renkte perdeleri seçmeniz yönünde olacak. Böylece daha geniş ve aydınlık bir görüntüyü sağlamış olursunuz.

Alanları Bölmek
Nispeten büyük salon ya da odalarda kullanım olarak farklı alanlar yaratmak istiyorsanız bunu kesinlikle ikinci bir kapı ya da duvar ekleterek değil, eşyalarla bölerek yapabilirsiniz. Orta boy bir bitki ya da açık raflı bir kitaplık yerleştirerek kolayca bu görüntüyü yakalayabilirsiniz.

Sade Duvarlar
Evde aksesuar kullanmayı seviyorsanız bunu duvarlarınıza büyük büyük tablolar vb. şeyler asmak yerine size tavsiyemiz, evin bazı duvarlarına, minik raflar monte edip, aksesuarlarınızı burada kullanmanız. Tercih edeceğiniz objelerin de yine küçük boyutlu olmalarına dikkat ederseniz eviniz sandığınızdan da geniş görünecektir.

Mobilyalarda Sadelik 
Sade duvarlar, açık renk perdeler, aydınlatma… Sıra geldi mobilya seçimine. Size mobilya seçiminizde koyu renkte, desenli, geniş ebatlı eşyalar yerine, beyaz, daha sade ve minimal tasarlanmış mobilyaları tercih etmenizi öneriyoruz. Örneğin mobilya seçerken katlanabilir yataklardan almak, ilk uygulanması gereken adımlardan biri.

Evinizin her yerinde beyazı seçmeniz evi daha geniş gösterecek, çok daha ferah hissetmenizi sağlayacaktır.
Eğer zemininiz koyu renkte ise yine çok açık renkte pasteller, beyazlar, grinin açık tonlarında halı ve kilimlerle yerde de bu ferahlık hissini yaratabilirsiniz.

Şayet alışveriş yapma imkânınız yoksa mobilyalarınızı kolaylıkla beyaz renge boyayabilirsiniz. Evin genelinde düz, desensiz ve pastel tonlardaki seçimleriniz size daha ferah ve konforlu hissettirecek.

Geniş Aynalar
Aynalar bulunduğu alanlarda, hele ki gün ışığını alırsa, ışığı yansıtacağından bulunduğu yeri daha geniş göstermeye yarar. Bu basit yöntemle evinizde büyük aynalar kullanarak bu etkiyi siz de yaratabilirsiniz.


Renk Oyunu ile Yaratılan Genişlik Algısı
Odalarınızın duvarlarında çok açık renkte, yumuşak ve pastel tonları tercih eder, aynı renklerin farklı tonlarını da tavanınızda kullanırsanız, odanın sınırlarının ortadan kalkmış gibi göründüğünü ve gerçekten de bir genişlik algısı oluştuğunu göreceksiniz.

Minalizmden Faydalanın
Şu an oldukça revaçta olan bu akım, yaşamın her alanında “az çoktur” felsefesine dayanıyor.
Fonksiyonel ve çok daha işlevsel mobilyalar da son yıllarda bu akıma uygun olarak üretilmiş durumda. Açık dolaplar, raflar, çekmeceli koltuklar vb. eşyalarla çok daha az eşya kullanarak, maksimum fayda sağlamak dolayısıyla daha geniş evler, mekânlar yaratmak mümkün.

Yerleşim Düzeni:
Eşyalarınızı dağınık yerleştirmek yerine bir arada yerleştirmeniz, büyük parçaları ortalarda konumlandırmak yerine duvarlara paralel olacak şekilde koymanız, ortada size daha rahat hareket edebileceğiniz boşluklar yaratacak.