Kışın Evinize Sıcaklığı Getirecek Önlemler ve Dekorasyon Önerileri

Kış geldi çattı, soğuk ve yağmurlu günler iyiden iyiye etkisini hissettirmeye başladı. Kış mevsimi soğuk ve kötü hava koşullarıyla bir yandan hastalıklara davetiye çıkarırken, diğer yandan sosyal hayatı kısıtlaması nedeniyle de pek çok kişide psikolojik olarak da olumsuz etkiler yaratıyor.

Güneşin ısıtan ve sıcak yüzünü göremediğimiz için enerjimiz de azalıyor. Kışın bu kasvetli ve soğuk halinden evlerimizi nasıl daha sıcak, renkli ve enerjisi yüksek bir hale getirebiliriz, bu yazıda bu konuya değindik.

Bahsedeceğimiz yöntemlerle hem faturalarınızda önemli ölçüde tasarruf etmiş olacaksınız, hem de evinizde daha sıcak, enerjisi yüksek ve keyifli zamanlar geçirebileceksiniz.

İzolasyon
İzolasyon (ısı yalıtımı) yapılmamış bir evde, cephesinde ve çatısında ısı kaybı %80’den daha fazladır. Doğru uygulanan bir ısı yalıtımı ile yapılmış olan mantolamada en az %60’a kadar enerji tasarrufu sağlanabiliyor.

Yalıtımı olmayan bir binada, evinizin içerisindeki ısı ile dışarıdaki havanın ısısı arasında fark bir hayli fazla olacaktır. Bu farktan dolayı da evin içerisinde rutubet, küf ve soğuk hava olacaktır. Yalıtım yaptırmak önce bütçenize fayda sağlarken, yaz-kış (yazın daha serin, kışın işe daha sıcak) ve konforlu bir evde yaşamanıza olanak sağlar.

Pencerelerde Silikon
Evin en çok soğuk girdiği yer camlardır. Bir silikon tabancası ve bir miktar silikonla, pencerelerinize bu işlemi uygulayarak cam kenarlarınızı korumaya almış olursunuz. Yine bu işlem de ciddi miktarda enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Nordik Stil
Bazı evler dışarıdan daha adımınızı atar atmaz ruhunuzu sıcacık sarar, içinizi ısıtır. İşte İskandinav ülkelerinde sıcak dağ evlerinde görülen bu stil, az eşya ile koyu renklerin (siyah, gri ve beyaz) hâkim olduğu, ahşap dokunuşların, objelerin öne çıktığı bir tarz… “Nordik Stil”… Dağ evlerinin dekorasyon anlayışının hâkim olduğu bu stilde, doğal ahşaplar, kadifeler, kürkler ve yün örtülerle sizin de evinizde bu stili yaratmanız mümkün.

Sıcak Renklerle, Sıcak Mekânlar
Renklerin hem fizyolojik hem de psikolojik etkilerinden bir önceki yazımızda söz etmiştik. Soğuk bir ortamı ısıtmak için yine renklerden faydalanmanız yerinde olacaktır. Odalarınızı turuncudan, kırmızıya sıcak renklere boyatmakla işe başlayabilirsiniz. Geyik desenli, ekoseli, kar motifli, sıcak renkleri örtülerinizde, yastıklarınızda vb. eşyalarınızda  tercih ederek evinizde sıcak bir atmosfer yaratmanız mümkün.

İlham Veren Detaylar
Kendimizi evimizde güvende, konforlu ve rahat hissettiren asıl şey, yaşadığımız evin bizim ruhumuzdan, yaşamımızdan detaylara sahip olması, bize ve geçmişe dair izler taşımasıdır.

Renkli ve mis kokulu mum ışıkları, sıcak bir şömine, annenizden kalan bir koltuk, eski fotoğraflar, okunan kitaplar… Kırmızılı, bordolu aksesuarlar, biblolar, hatta en sevdiğiniz çiçeklerle ruhunuzu yansıtan bir eve sahip olmanız hiç de zor değil.
Yaşayan ve yaşanmışlıklarını biriktirmiş harika bir ev…

Eşya ve Kumaşlarda Doğru Seçim
Kışın evinizde kullanacağınız koltuk ve yataklarda, ısıyı koruması ve sıcak tutması için yünlü ve pamuklu kumaşları tercih etmelisiniz. Yine örtü ve battaniyelerinizde tercihinizi su tutmayan ve hafif polarlardan yana yapmanız, oldukça yerinde bir seçim olacaktır.

Sıcak Yerler İçin Halı ve Kilimler
Evin soğumasına sebep olan, cam ve pencerelerden gelen hava kadar etkileyen bir diğer önemli etken de zeminden gelen soğuktur. Kalın, tüylü, pelüş halılar alarak zeminde var olan soğuğu minimalize edebilirsiniz.

Doğru Perde Kullanımı ve Seçimi
Güneşli havalarda pencerelerinizi açarak evinizi doğal olarak ısıtabilirsiniz.
Akşam olduğunda da perdeleri hemen kapatarak içeride var olan ısıyı hapsedip, dışarı çıkmasına engel olabilirsiniz.

Kombiyi Açık Bırakın
Kombiyi düşük ayarda çalıştırıp, gün boyu sürekli açık tutmanız hem evinizi sabit bir ısıda tutmanıza yarayacak hem de faturalarınızda maksimum tasarruf sağlayacaktır.