Çocuk Odası Hazırlayacaklar İçin Tavsiyeler

Çocukların kendilerini en güvende ve mutlu hissettikleri yer odalarıdır. Bir çocuğun ruhsal gelişiminde oynadığı oyunlardan, okuduğu kitaplara, yaşıtları ve ebeveynleriyle paylaştığı her şey kadar, odalarında geçirdiği zaman da bir o kadar etkili ve önemlidir. Bir çocuğun odası dünyayı algıladığı ilk penceresidir, hayal gücünün geliştiği, kişiliğinin ilk temellerinin atıldığı yerdir.

Doğru ve detayları düşünülerek hazırlanacak olan çocuk odası, çocuğun duygu ve düşünce dünyasını geliştirecek, mutlu ve sağlıklı gelişimine katkı sağlayacak en önemli yerdir.

Çocuklar ebeveynleriyle birlikte olmak ister. Sizinle birlikte yapacağı aktiviteler, paylaşımlar son derece önem taşır. Ama çocuğun sürekli anne babayla birlikte olmaktan ziyade, tek başına da iyi vakit geçirmeyi öğrenmesi, yaşıtlarıyla birlikte eşyalarını, oyuncaklarını paylaşma becerisini kazanması önemli. Sağlıklı bir uyku alışkanlığı edinmesi için de ayrı bir odası olması son derece gerekli.

Çocuğunuza özel olarak hazırlayacağınız oda konusunda sizin için önerilerimizi sıraladık.

Rengârenk Odalar
Çocuk odası için dikkat etmeniz gereken ilk şey elbette çocuğun yaşına ve cinsiyetine uygun bir oda olmasıdır. Burada markaların kız çocuğuysa pembe renkte, erkek ise tümüyle mavi renkte tasarlanan odalar, hatta aynı renkteki tüm eşyalar, çocukları belirli renklere adeta hapsediyor.


Araştırmalara göre sanıldığının aksine kız çocuklarının pembe rengi gerçekten sevmediğini, bu renge maruz kaldıkları için sevdiklerini zannettikleri ortaya çıkmış. Bu deneylerde kız çocukların beyaz, yeşil, kırmızı hatta mavi rengi seçtiklerini göstermiş. Yani çocukların beğenilerini belirli renklerle sınırlandırmak son derece yanlış. Aynı şekilde erkek çocukları mavi giyer, mavi sever olgusu da yanlış bir yaklaşım.

Yani çocuğunuza oda hazırlamadan önce, tüm renkleri tercih edebilir, eğer yaşı uygunsa odasının rengini birlikte belirleyebilirsiniz.

Rahat ve Ferah Bir Oda
Çocuğun odasında kendisini iyi hissetmesi için sınırsız yaratıcı şeyler bulabilirsiniz. Rengârenk, ferah, rahatlığın ön planda olduğu, oyun oynamaları için mümkün olduğunca az eşya ile dekore edilecek bir oda çocuğunuz için vazgeçilmez olacaktır. Odaları ferah ve olabildiğince rahat hareket edebilecekleri biçimde olmalı.

Gökkuşağı Renkleriyle Cıvıl Cıvıl Bir Oda
Çocuğunuzun odasında rengârenk bir görüntü ile neşeli, hareketli bir hava yaratabilirsiniz. Duvarları canlı ve farklı renklerle boyamakla işe başlayabilirsiniz. Hayal gücünüzü serbest bırakıp, çocuğunuza da danışabilir turuncudan, sarıya, odanın bütün duvarlarında gökkuşağının tüm renklerini kullanabilirsiniz. Odada kullanacağınız halı, yatak örtüleri vb. tüm eşyalarda da birbirinden sevimli çizgi film karakterlerinden tutun da, uzay esintilerinden, doğaya, yıldızlardan, sevimli hayvan figürlerine kadar her şeyi resmedebilir ya da hazır duvar kâğıtlarından yararlanabilirsiniz.

Çocuklar büyüklerden gizlenmeyi, zaman zaman saklanmayı çok severler. Orada kendilerine ait dünyaları ortaya çıkar. Filmlerde, masal kitaplarında sıkça gördükleri ahşap evlere ise bayılırlar. Odalarına kurabileceğiniz minik bir çadır da onlara aynı hissiyatı verecektir. Çocuğun saatlerce o çadırdan çıkmadan oynaması sizi hiç şaşırtmasın.


Yine çocukların en çok sevdiği şeylerden biri de ranzalardır. Kardeşleriyle ya da arkadaşlarıyla birlikte onlara eğlenceli ortamlar yaratırlar.

Bırakın Özgürce Boyasınlar
Çocukların bazıları duvarları karalamaya bayılırlar. Bazı ebeveyn için bu kâbus gibi görülse de, çocuğun hayal dünyasını yansıtması için eşsiz bir fırsat olacaktır.

Bu resimlerden ve çizimlerden çocuğunuzun ruhsal yansımasını bile anlayabilirsiniz. Bırakın duvarlar onların olsun, özgürce çizsin, boyasınlar. O duvarlar  ilerisi düşünüldüğünde, aslında çocuğunuzun en güzel yaşlarına ait eşsiz bir hatıra olacaktır.

Merak Ettikleri Dünyayı Odalarına Getirin
Çocuğunuz doğayı, hayvanları çok seven, ya da uzaya meraklı bir çocuksa, odanın dekorasyonunu bu doğrultuda yapabilirsiniz. Odayı istediğiniz şekilde temalara, şekillere boyayarak çocuğunuzu mutlu eden her şeyi duvarlara resmedebilirsiniz.

Her Çocuğun Bir Kahramanı Vardır
Çocuklar çizgi filmlerde, okuduğu bir kitapta ya da izlediği bir filmde mutlaka bir karakteri çok sever, onunla kendisini özdeşleştirirler. Çocuğun bu en sevdiği karakteri odasında misafir edip, uyanır uyanmaz onu görmesine izin verin.