Çocuğunuzun Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanması İçin Ne Yapmalısınız?

Çocukken edinilen alışkanlıklar bir ömür boyunca devam eder. Küçük yaşta kitapla tanışan çocuğun kelime hazinesi gelişir, düşünme yeteneği artar buna bağlı olarak yaratıcı zekâ, dinleme ve konuşma yeteneği gelişir, hayata bakış açısı genişler. Yaşıtlarına oranla görgüsü ve bilgisi artar.

Okuma alışkanlığı kazanan bir çocuk gün geçtikçe çok daha hızlı anlamaya, kendisini daha iyi ifade etmeye başlar. İnsanlarla olan iletişimi güçlenir, eğitim hayatında çok daha başarılı olur.

Yapılan araştırmalarda erken dönemde okuma alışkanlığı kazanan çocukların düşünme yeteneğinin arttığı, yaratıcı zekâ, dinleme ve konuşma yeteneklerinin de aynı oranda geliştiği görülmüş.

Günümüzde tablet, telefon vb. teknolojik aletlerin biz yetişkinleri bile esir aldığı bir gerçek. Çocuklarda bizlerin bu bağımlı halinden kötü yönde etkilenmiş durumda. Bebeklerine telefon olmadan yemek yediremeyen, uyutamayan anneler söz konusu. Yine daha büyük yaştaki çocuklara kadar, bilgisayar bağımlılığı oldukça yaygın. Çocuklara düşünme, sorgulama, hayal etme fırsatı vermeyen, onları sadece sanal bir dünyaya maruz bırakan bir dönemdeyiz.
Çocukları bu teknolojik bağımlılıktan uzak tutup, kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için ne yapmalısınız?

Çocuk yaşadığı ailede gözlemlediği, izlediği pek çok davranışı adeta kaydeder, yapılan pek çok gözlem bilinçaltına yerleşir ve çocuğun dünyasını olumlu ya da olumsuz şekilde biçimlendirir. Çocuklar anne ve babalarını rol model olarak alırlar. Bu yüzden çocuğunuza iyi birer örnek olmak istiyorsanız, çocuklarınız önce sizi kitap okurken görmeli. Evinizin dilediğiniz bir köşesinde kendinize bir okuma alanı oluşturun. Çocuk günün aynı saatlerinde, aynı yerde sizi kitap okurken görsün.

Çocukları kitaplarla tanıştırmanın ilk ve en güzel yolu ona masal okumaktır.
Birbirinden güzel çizimleriyle, rengârenk masal kitapları okumak, çocuğunuzla geçireceğiniz en güzel zamanlar olacaktır. Masallardaki büyülü dünyaya nasıl hayran kaldığını, sizi nasıl da büyük bir merakla dinlediğini göreceksiniz. Bunun yanı sıra kitap okuma esnasında, çocuğunuzu kucağınıza almanız, aranızdaki bağı da güçlendirecektir.

Kitap okurken, ses tonunuzu gerektiği yerlerde alçaltıp, yükselterek mimiklerinizi kullanarak okumak, çocuğun tüm ilgi ve dikkatinin sizde olmasını ve daha çok keyif almasını sağlayacaktır.

Çocuğunuzla birlikte kütüphaneye ya da kitapçıya gitmek, kendisinin tercih edeceği kitapları almak da oldukça yararlı olacaktır.

Çocuğun tercihlerine önem verildiğini gösteren bu davranış, çocuktaki güven duygusunu pekiştirecek ve onu okumaya bir adım daha yaklaştıracaktır.

 

Küçük çocuklar için okuduğunuz masallar, hikâyeler için ona sorular sormak, konuşmak, zihninde yeniden canlandırmasına neden olacak, çocuk okuduğu kitaplarla sizin aracılığınızla bir bağ kuracaktır.
Çocuğun kitap okuma eylemini sıkıcı bir şey olma durumundan çıkarmanın yolu, kitapların o eşsiz ve eğlenceli yüzünü gösterebilmekle mümkündür. Çocuğun ilgisini çekmek için resimli hikâyeler, çizgi romanlar, romanlar, çocuk dergileri, bilmece, bulmaca, fıkra kitapları da denenmelidir.


Evde çocuğun seçeceği kitaplarla minik bir kütüphane kurmak, kitapları her zaman evin en görünür köşesinde bulundurmak, zaman zaman evde herkesin aynı saatte okuma yaptığı zamanları planlamak, kitap okunmayan günlerin telafisini yapmak okuma alışkanlığının geliştirilmesi için oldukça önemlidir.

Evde mutlaka ailece kitap okuyabileceğiniz bir yer oluşturun ve günün belirli bir vaktinde hep beraber burada kitap okuyun.